Τη μνήμη του θα τιμήσουν σήμερα Κυριακή συγγενείς και φίλοι στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου στο Σκαλάνι.
Σαράντα ημέρες συμπληρώνονται από τότε που έφυγε σε ηλικία 84 ετών, ο σπουδαίος βιολάτορας της Κρήτης, Γιώργης Αβυσσινός αφήνοντας πίσω μια πλούσια καλλιτεχνική κληρονομιά.
Μετά από σοβαρά προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε τα τελευταία στις 10 Νοεμβρίου ο Γιώργης Αβυσσινός, άφησε την τελευταία του πνοή στο σπίτι του στο Σκαλάνι.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)