Πρόκειται για 6 άτομα από το Ηράκλειο, 2 από το Ρέθυμνο και 1 από τα Χανιά, ηλικίας από 20 έως 24 ετών
Στο εδώλιο του Μονομελούς Πλημμελειοδικείου Ιωαννίνων θα καθίσουν στις 8 Φεβρουαρίου, 9 Κρητικοί σπουδαστές της Γαλακτοκομικής Σχολής της πόλης, για τον εκφοβισμό και την απαξιωτική συμπεριφορά σε βάρος του αδικοχαμένου συμφοιτητή τους, Βαγγέλη Γιακουμάκη.
Οι 4 κατηγορούμενοι αντιμετωπίζουν την κατηγορία της πρόκλησης επικίνδυνων σωματικών βλαβών από κοινού και κατ΄ εξακολούθηση.
Οι νεαροί Κρητικοί παραπέμπονται σε δίκη για διάφορα περιστατικά που σημειώθηκαν σύμφωνα με την ανακριτική έρευνα, σε βάρος του άτυχου 20χρονου, κατά τη διάρκεια της κοινής φοίτησής τους στην Γαλακτοκομική σχολή.
Η εκδίκαση της υπόθεσης προσδιορίστηκε ταχύτατα υπό τον κίνδυνο παραγραφής και μάλιστα λίγες μόλις ημέρες μετά την απολογία των νεαρών ενώπιον του αρμόδιου ανακριτή Ιωαννίνων.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)