Οι πρωταθλητές των ομίλων του νότου του εθνικού περιφερειακού πρωταθλήματος Volley, θα αγωνιστούν για την άνοδο στην δεύτερη κατηγορία Volley ανδρών
Η Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Χερσονήσου (ΚΕΔΧ), η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρισης (Ε.Ο.ΠΕ.) και η Ένωση Σωματείων Πετοσφαίρισης Κρήτης (ΕΣΠΕΚ) διοργανώνουν το Τουρνουά Ανόδου στην Α2 Εθνική κατηγορία Ανδρών Βόλεϊ.
Η διοργάνωση θα διεξαχθεί στο Φιλωνίδειο Κλειστό Γυμναστήριο Δήμου Χερσονήσου από την Παρασκευή 3 Μαΐου έως και την Κυριακή 5 Μαΐου 2019. Το Τουρνουά Ανόδου στην Α2 Εθνική κατηγορία Ανδρών Βόλεϊ τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Χερσονήσου.
Συμμετέχουν οι πρωταθλήτριες ομάδες της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας:
- Ανατολικής Αττικής (ΕΣΠΑΑ)
- Δυτικής Αττικής (ΕΣΠΕΔΑ)
- Πελοποννήσου (ΕΣΠΕΠ)
- Κρήτης (ΕΣΠΕΚ)
Οι πρωταθλητές των ομίλων του νότου του εθνικού περιφερειακού πρωταθλήματος Volley, θα αγωνιστούν για την άνοδο στην δεύτερη κατηγορία Volley ανδρών.
Ιστορικές ομάδες, όπως ο Μίλων Νέας Σμύρνης, πρωταθλητής Δυτ. Αττικής, οι Ίωνες Ν. Ιωνίας, πρωταθλητές Ανατ. Αττικής, ο Απόλλων Πατρών, πρωταθλητής Πελοποννήσου και η ΓΕΗρακλείου, πρωταθλήτρια Κρήτης, από 3 έως 5 Μαΐου θα έρθουν αντιμέτωποι, με έπαθλο τρεις θέσεις στην ανώτερη κατηγορία. Από τις τέσσερις (4) ομάδες που συμμετέχουν, οι τρεις (3) πρώτες θα ανέβουν στην Α2 Εθνική Κατηγορία.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)