Στους Αγίους Δέκα, η Δοξολογία πραγματοποιήθηκε στον Ι.Ν. Αγίων Δέκα και ακολούθησαν η επιμνημόσυνη δέηση και η κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων
Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η εκπαιδευτικός, Χριστίνα Νικοπούλου.
Τον δήμο Γόρτυνας εκπροσώπησαν ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Νίκος Πελεκανάκης και ο αντιδήμαρχος Κωνσταντίνος Τσικνάκης, ενώ στις εκδηλώσεις παραβρέθηκαν, μεταξύ άλλων, ο δημοτικός σύμβουλος Γιώργος Σταματάκης, ο πρόεδρος της κοινότητας Αγίων Δέκα, Μιχάλης Πηρουνάκης, διευθυντές σχολείων, πρόεδροι και εκπρόσωποι συλλόγων και φορέων της περιοχής.
Στην Βαγιωνιά, η Δοξολογία τελέστηκε στον Ι.Ν. του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου, Ιωάννης Ραδαίος. Μετά την επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων, ακολούθησε η μαθητική παρέλαση.
Τον δήμο Γόρτυνας εκπροσώπησαν ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Νίκος Πελεκανάκης και ο αντιδήμαρχος, Κωνσταντίνος Τσικνάκης. Στις εκδηλώσεις παραβρέθηκαν, επίσης, ο δημοτικός σύμβουλος, Γιώργος Σταματάκης, ο πρόεδρος της κοινότητας, Αντώνης Αθουσάκης, εκπρόσωποι της εκπαιδευτικής κοινότητας, πρόεδροι και εκπρόσωποι συλλόγων και φορέων της περιοχής.
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/10/90680695-AE74-47AD-9AEA-3982CCCBD013.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/10/648D11C2-2E42-4252-8150-038B17C3FED2.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/10/8CEA22A0-D8FF-475B-8F86-5C0A6CA2F1E0.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/10/ED4F5FA6-FAC0-4CD5-9D05-3C1DAFA70B2C.jpeg)
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)