Στην εορτή των Τριών Ιεραρχών στους Αγίους Δέκα ο Μητροπολίτης κ.κ. Μακάριος
Στους Αγίους Δέκα και συγκεκριμένα στο Δημοτικό σχολείο των Αγίων Δέκα, παραβρέθηκε σήμερα το πρωί ο Σεβ. Μητροπολίτης Γορτύνης και Αρκαδίας κ.κ. Μακάριος για την εορτή Των Τριών Ιεραρχών και για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας.
Ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου κ. Γιαμαλάκης Γρηγόρης καλωσόρισε τον Σεβασμιώτατο και όλους που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση, επίσης χαιρετισμό απηύθυνε ο επικεφαλής της «Μεγάλης Γόρτυνας» κ. Κοκολάκης Μιχάλης και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων κ. Δημήτριος Βοσκάκης.
Τα παιδιά είχαν ετοιμάσει μια μικρή παράσταση, που μόνο μικρή δεν ήταν γιατί ο Σεβασμιώτατος έμεινε εντυπωσιασμένος από το αποτέλεσμα.
Στη συνέχεια παιδιά έκαναν ερωτήσεις στον Μητροπολίτη και αυτός μέσα από τις ερωτήσεις πέρασε τα δικά του μηνύματα.
Τρία μηνύματα πέρασε ο Σεβ. Μητροπολίτης Γορτύνης και Αρκαδίας κ.κ. Μακάριος στα παιδιά του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου σχολείου Αγίων Δέκα, να διαβάζουν, να μην λένε κακές κουβέντες και να αγαπούν τον Θεό.
Στο τέλος ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα με την ευλογία του Σεβασμιότατου.
Να σημειωθεί πως στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο επικεφαλής της παράταξης «Μεγάλη Γόρτυνα» κ. Κοκολάκης Μιχάλης, η αντιδήμαρχος κα. Χατζάκη – Σφακιανάκη Σοφία, η κα. Σφακιανάκη-Ντελάκη Μαρία, η Διευθύντρια του Λυκείου Αγίων Δέκα κα. Γεωργία Μανιφάβα, ο Διευθυντής Γυμνασίου Αγίων Δέκα κ. Γιάννης Φραγκιαδάκης, από την ενορία Αγίων Δέκα πάτερ Γεώργιος κ.α.
Fotos: jordan bitsakakis photography
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/FC490781-1C6B-4978-9524-EC2010DCAE77-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/E57432E5-D8B1-48FF-B30C-66E09BFD62AD-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/8D792B66-C144-4C97-A9EF-412C796FF8F0-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/CA25168D-E4ED-4335-A55E-113CDD04BF30-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/D6AA1133-631B-4EAC-A48B-9BD4C3F16BFA-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/4F297DB5-7C67-4473-9C53-B1C59E4DB46B-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/0D190189-8ABC-4DAE-B2D0-C38D42851E2A-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/41C0CD62-10C1-466E-A490-540285DB18A1-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/DB01474E-8B5A-436F-B446-723707E730C1-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/7A6796F6-E631-4C6F-8BAA-36235F309C3F-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/CBF95B5E-B6FC-4228-A461-2770FA142BCD-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/6EDB39D8-3A37-49C9-876D-F4ECC61AE512-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/C19A4A45-D127-4B38-9FDC-E4FD82B33C6F-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/C46FB5F1-FF83-423F-9ECB-43082E4887B9-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/1D678262-CA62-4600-B762-2D8762B9B6E5-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/C64F3990-44A2-4AED-9DD1-07619DC17112-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/BAEDB5A4-EC1A-40FD-B32B-A7A95675DB52-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2020/01/10BC30DA-63EC-4056-8032-59CA2370E0E6-1024x576.jpeg)
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)