10 χρονια μετά τιμήθηκε ο Σπυρος Στεφανακης για την προσφορά του στα Ματαλα από τον νεοσύστατο πολιτιστικό σύλλογο Πιτσιδιων Ματαλων
Να θυμίσουμε ότι ο Σπυρος Στεφανακης φιλοτέχνησε το γνωστό Δέντρο των Ματαλων !Μια ελιά 600 και χρόνων που προοριζόταν για καυσόξυλα καί το δώρισε στο χωριό των Ματαλων.
Στην λύτη αλλά συγκινητική διοργάνωση παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Φαιστού Γρηγόρης Νικολιδακης και ο πρόεδρος των Ματαλων Κωστας Σπινθακης.
Ο πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου κ. Αρβανίτης Δημήτριος αναφέρθηκε στην συμβολική αυτή διοργάνωση ότι κλείνει με αυτόν τον τρόπο μια σπουδαία δεκαετία των Ματαλων με τις διοργανώσεις του street painting & του festival Από την μεριά του ο Σπυρος Στεφανακης δήλωσε βαθιά συγκινημένος για την τιμητική αυτή χειρονομία του συλλόγου και των τοπικών φορέων των Ματαλων !
Ο νεοσύστατος συλλογος αποτελείτε από τους Πρόεδρος Αρβανίτης Δημήτρης, Αντιπρόεδρος Τσιτερης Νεκτάριος, Γραμματέας Θεονυμφη Παπουτσάκη, Ταμείας Σφακάκης Γιάννης, Μέλος Τσιτερης Γιάννης.
Καλή δύναμη σε όλους
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/06/8E5692CF-E7DF-4362-B4CE-BB37079686E1.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/06/A4520652-0473-474E-872B-0914695AC2AA.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/06/57D00FFE-870B-46CA-967B-1741F5D93C31.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/06/EC248726-3F9F-44FE-8E14-FD3EE6BE8674.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/06/7528A3FF-D600-4D6F-BDBF-EBE8366C0B30.jpeg)
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)