Όπως κάθε χρόνο , έτσι και φέτος τα μέλη της Ομάδας Ζαχαροπλαστικής θα αναβιώσουν το έθιμο των λουκουμάδων με αφορμή τον εορτασμό του Αγ. Ανδρέα του ΄΄ Τρυποτηγανά ΄΄ ή ΄΄Τρυποτηγανίτη΄΄
Θα παρασκευάσουν ζεστούς , αφράτους λαχταριστούς λουκουμάδες περιχυμένους με μέλι!!!
Σας περιμένουμε τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου & ώρα 9.30 π.μ. στο Κ.Α.Π.Η. Λιμ. Χερσονήσου
Και για να μην ξεχνάμε το έθιμο λέει…..
Του Αγ. Ανδρέα, του ΄΄ Τρυποτηγανά ΄΄ ή ΄΄ Τρυποτηγανίτη΄΄ , την παραμονή οι νοικοκυρές έφτιαχναν λουκουμάδες ή τηγανίτες … αλίμονο σε όποιαν αμελούσε να φτιάξει τέτοια μέρα … ο Άγιος , για να την τιμωρήσει θα της τρυπούσε το τηγάνι… Εκτός από ΄΄Τρυποτηγανάς ΄΄ , ο Άγιος Ανδρέας είναι ο προάγγελος του χειμώνα που ακολουθεί , καθώς ΄΄ αντρειεύει ΄΄ , δυναμώνει δηλ. το κρύο.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)