Περισσότερο από 1500 κιλά τυρί ήταν η λεία αγνώστων δραστών που χτύπησαν το βράδυ της Κυριακής το κτίριο του Γαλακτοκομικού Συνεταιρισμού Ανωγείων αποσπώντας γραβιέρες και δοχεία με φέτα!
Ο υπάλληλος του Συνεταιρισμού διαπίστωσε το πρωί της Δευτέρα με την έναρξη της βάρδιας του, ότι η πόρτα ήταν ανοιχτή και παραβιασμένη. Ειδοποίησε αμέσως την Αστυνομία η οποία έφτασε από το τμήμα Ανωγείων και έκανε μια πρώτη Αυτοψία. Την υπόθεση διερευνά η Ασφάλεια Ρεθύμνου.
Σύμφωνα με το anogi.gr oι διαπιστωμένες απώλειες έως τώρα είναι 100 γραβιέρες της Ένωσης Μυλοποτάμου βάρους περίπου ενός τόνου και 300 κιλών και τριάντα περίπου μεγάλα δοχεία με φέτα, παραγωγής και ιδιοκτησίας δυο κτηνοτρόφων. Οι άγνωστοι δράστες κινήθηκαν στον χώρο και κατέβηκαν στο υπόγειο αρπάζοντας το τυρί χωρίς να γίνουν αντιληπτοί καθώς το κτίριο είναι μακριά από σπίτια, περίπου 100 μέτρα εκτός του χωριού στον δρόμο για την Ντελίνα.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)