Ο Δήμος Αρχανών – Αστερουσίων, η Τοπική Κοινότητα, ο Πολιτιστικός Σύλλογος, η Εκκλησία και όλοι οι φορείς του χωριού, απέδωσαν ελάχιστο φόρο τιμής στον αγωνιστή της Εθνικής Αντίστασης, Παναγιώτη Εμμ. Μπέρκη, που έδωσε τη ζωή του για την ελευθερία
Σήμερα Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2016 και ώρα 10.00 π.μ., πραγματοποιήθηκε η τελετή των αποκαλυπτηρίων της προτομής του ήρωα Εφέδρου Ανθυπολοχαγού Παναγιώτη Εμμ. Μπέρκη, στον προαύλιο χώρο του Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου Μεταξοχωρίου
Τιμές θα απέδωσε άγημα της Σχολής Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού (Σ.Ε.Α.Π.)
Ανάμεσα στους παρευρισκόμενους ήταν ο περιφερειακός Σύμβουλος Γιώργος Ματαλλιωτάκης, οι Βουλευτές Βασίλης Κεγκέρογλου, Σωκράτης Βαρδάκης, Μανώλης Συντυχάκης, Λευτέρης Αυγενακης, o Περιφερειάρχης Κρήτης Στάυρος Αρναουτάκης κ.α.
Στο μήνυμα του ο κ. Βααρδάκης ανέφερε χαρακτηριστικά: «Ο έφεδρος ανθυπολοχαγός Παναγιώτης Μπέρκης, έδωσε αγώνες από τα οχυρά της Μακεδονίας, στην Πελοπόννησο, στο Ρέθυμνο, στην Βιάννο, σε ολόκληρη την Κρήτη. Ένας πραγματικά αληθινός ήρωας, που αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση για όλους εμάς, ειδικά στους δύσκολους καιρούς που βιώνει ολόκληρη η ελληνική κοινωνία».
Σημειώνεται ότι ο ήρωας Παναγιώτης Μπέρκης εκτελέστηκε από τους Γερμανούς το 1943
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)