Στα εγκαίνια της Δημοτικής Πινακοθήκης «Μπότης Θαλασσινός» ο Σωκράτης Βαρδάκης
Με αφορμή τα εγκαίνια της Δημοτικής Πινακοθήκης «Μπότης Θαλασσινός», παρευρέθηκε ο βουλευτής Ηρακλείου ΣΥΡΙΖΑ Σωκράτης Βαρδάκης, απ΄ όπου προέβη στην ακόλουθη δήλωση:
«Είναι τιμή μου που βρίσκομαι σήμερα εδώ, τιμώντας ένα σπουδαίο καλλιτέχνη, που για να είμαι ειλικρινής έφυγε από τη ζωή πικραμένος, γιατί δεν αξιολογήσαμε ή δεν εκτιμήσαμε όπως έπρεπε το έργο και την προσφορά του.
Αξίζουν πολλά μπράβο σε όλους όσους συνέβαλαν να λειτουργήσει η πινακοθήκη «Μπότη Θαλασσινού» στην Τύλισο και ίσως είναι το μεγαλύτερο μνημόσυνο για ένα άξιο κρητικό, για έναν άνθρωπο που μας άφησε ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά.»
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)