«Εξιτόνια σε ατομικά λεπτούς κρυστάλλους δισουλφιδίου του βολφραμίου»
Νέα επιτυχία για τον Ιωάννη Μιχ. Παραδεισανό όπου μέσα σε πάρα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, και μέσα σε πολύ δύσκολο οικογενειακό περιβάλλον (πένθος λόγω απώλειας του αγαπημένου του πατέρα), τέλειωσε το διδακτορικό που ήταν στο τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης και είχε θέμα «Εξιτόνια σε ατομικά λεπτούς κρυστάλλους δισουλφιδίου του βολφραμίου». Τα πειράματα που πραγματοποίησε ο Γιάννης μας κατά τη διάρκεια του διδακτορικού ήταν στο Ινστιτούτο Ηλεκτρονικής Δομής και Λέιζερ του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ) – η λήψη της παραπάνω φωτογραφίας έχει γίνει στο εργαστήριο όπου έγιναν τα πειράματα.
Για τα αποτελέσματα και την εξέλιξη του διδακτορικού του έγινε δεκτός ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στο πανεπιστήμιο του Cambridge στην Αγγλία όπου και θα ξεκινήσει στις 03 Απριλίου 2018.
ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ:
Ο Γιάννης Παραδεισανός γεννήθηκε το Σεπτέμβριο του 1984 στο Ηράκλειο Κρήτης και η καταγωγή του είναι από το Φουρφουρά Αμαρίου έχοντας και τους δυο του γονείς από το ίδιο χωριό. Ολοκλήρωσε τις προπτυχιακές του σπουδές το 2012 από το τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Στη συνέχεια έγινε δεκτός στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης από όπου και αποφοίτησε το Σεπτέμβριο του 2014 με ειδίκευση στην οπτοηλεκτρονική-μικροηλεκτρονική. Με την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού είχε ήδη δημοσιεύσει δύο πρωτότυπες εργασίες σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και έγινε δεκτός ως υποψήφιος διδάκτορας στο τμήμα Φυσικής.
Στην έναρξη του διδακτορικού του παρέλαβε το πρώτο βραβείο από το Weizmann Institute of Science στο Ισραήλ για την παρουσίαση των ερευνητικών του αποτελεσμάτων. Στις 2 Μαρτίου του 2018 ολοκλήρωσε τη διδακτορική του διατριβή σε λίγοτερο από 3μιση χρόνια μετρώντας πάνω από 10 πρωτότυπες επιστημονικές δημοσιεύσεις που σχετίζονται με τον τομέα της Φυσικής Συμπυκνωμένης Ύλης και πιο συγκεκριμένα μελετώντας θεμελιώδεις οπτοηλεκτρονικές ιδιότητες σε υπέρλεπτα κρυσταλλικά στρώματα με πάχος ενός ατόμου, τα οποία προορίζονται για καινοτόμες εφαρμογές σε ηλεκτρονικά κυκλώματα, αισθητήρες, πυκνωτές, μπαταρίες, φωτοβολταϊκά, κτλ.
Τα πειράματα του από το 2011 έως και σήμερα πραγματοποιήθηκαν στο εργαστήριο υπερβραχέων παλμών λέιζερ του Ινστιτούτου Ηλεκτρονικής Δομής και Λέιζερ (Ι.Η.Δ.Λ.) του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (Ι.Τ.Ε.), όπου σε συνεργασία με τον Καθηγητή Κιοσέογλου Γεώργιο και τον Δρ. Εμμανουήλ Στρατάκη ανέπτυξε μία καινοτόμα οπτική διάταξη, η οποία μπορεί να μετρήσει πολώσεις σπιν-ζωνών σε θερμοκρασίες -269 βαθμούς Κελσίου.
Έχει συμμετοχές ως ομιλητής σε πάνω από δέκα διεθνή επιστημονικά συνέδρια και υποτροφίες από προγράμματα του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.). Επιπλέον, έχει επιτυχίες σε Ευρωπαϊκά ανταγωνιστικά προγράμματα για επιχορήγηση έρευνας σε συνεργασία με την ομάδα του Δρ. Εμμανουήλ Στρατάκη. Το Φεβρουάριο του 2018 και μετά από ανταγωνιστικά στάδια συνεντεύξεων έγινε δεκτός σε μία υποψήφια θέση του πανεπιστημίου του Cambridge ως μεταδιδακτορικός ερευνητής σε φασματοσκοπία καινοτόμων ημιαγωγών.
Το Δ.Σ. του Συλλόγου Φουρφουριανών Αθήνας εύχεται στο Γιάννη κάθε επιτυχία στο νέο του ξεκίνημα στην Αγγλία και με το καλό οι επόμενες διακρίσεις όπου είμαστε βέβαιοι γι’αυτό .
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)