Συγκέντρωση έξω από τα δικαστήρια Χανίων
Σε δυναμική συγκέντρωση κατά της βίας στα σχολεία, εξελίχθηκε η παράσταση διαμαρτυρίας της ΕΛΜΕ έξω από τα δικαστήρια σήμερα, όπου ενώπιον της δικαιοσύνης απολογείται ο «θερμόαιμος» πατέρας, που την περασμένη Πέμπτη γρονθοκόπησε τον Δ/ντή του 4ου Λυκείου Χανίων, όταν –μετά την αποβολή που δόθηκε στον γιο του- κλήθηκε από τη Δ/νση του Σχολείου, για να συζητήσουν το θέμα που προέκυψε.
Γονείς, εκπαιδευτικοί από την Β/θμια αλλά Α/θμια εκπαίδευση, έδωσαν το παρόν με το καθολικό σύνθημα: «Όχι βία στα σχολεία».
Για απαράδεκτες ενέργειες, έκανε λόγο ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Λυκείου Σταύρος Ζώης. Για την επικράτηση του νόμου της ζούγκλας στην κοινωνία έκανε λόγο ο πρόεδρος της Ένωσης Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Χανίων Βασίλης Λιόντος, ο οποίος επεσήμανε πως «ειδικά το τελευταίο χρονικό διάστημα πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν στοχοποιηθεί από συγκεκριμένους χώρους με σκοπό τον εκφοβισμό και τον σκοταδισμό».
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)