Ένα ντοκιμαντέρ γυρισμένο στην περιοχή της Μεσαράς
Κάθε χρόνο, από τα τέλη Νοεμβρίου έως το Φεβρουάριο, απαρατήρητοι από τους τουρίστες, οι κρητικοί συλλέγονται ελιές.
Όπως θα δείτε και στα πλάνα, από τον Γερμανό Wolfgang Zieger που ζει μόνιμα στην Κρήτη, είναι γυρισμένα στην περιοχή της Γόρτυνας και στην Μονή Οδηγητριάς όπου μας κάνει μια περιήγηση στο λαογραφικό μουσείο της Μονής και μας δείχνει τον παλιό τρόπο όπου έπερναν το λάδι από την ελιά.
Το ελαιόλαδο είναι πολύ υγιές και απολαμβάνει μεγάλη δημοτικότητα. Έτσι, υπάρχουν πολλά ερωτήματα σχετικά με το ελαιόλαδο, το οποίο πρέπει να απαντηθεί εδώ.
Το πρώτο μέρος αυτού του ντοκιμαντέρ αφορά κυρίως τη συγκομιδή των ελιών.
Το cretanmagazine.gr, ευχαριστεί τον Γερμανό φίλο μας Wolfgang Zieger που μας παραχώρησε το βίντεο.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)