Ο Δήμος τέλος αναμένεται να καταθέσει νέο αίτημα για ένταξη σε δεύτερο πρόγραμμα, με σκοπό την κτιριακή αναβάθμιση του παιδικού σταθμού
Όπως αναφέρει η αντιδήμαρχος, Ευαγγελία Ορφανού- Φαρσάρη, πραγματοποιούνται παρεμβάσεις και συγκεκριμένα, τοποθετούνται πόρτες πυράντοχες, δημιουργούνται πυροδιαμερίσματα, τοποθετήθηκαν πυροσβεστήρες, πυροσβεστικές φωλιές, φωτεινές επιγραφές, σειρήνες, φάροι, αυτόματο σύστημα πυρανίχνευσης και όσα προβλέπει η μελέτη πυρασφάλειας.
Επίσης, πραγματοποιούνται οι απαραίτητες παρεμβάσεις στο κτίριο για την δημιουργία βρεφικού τμήματος. Σύμφωνα με την κα. Φαρσάρη, ο Δήμος έχει επιλεγεί μετά από σχετικό αίτημα, για να ενταχθεί σε πρόγραμμα της ΕΕΤΑ και του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικών Ασφαλίσεων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)