Για άλλη μια χρονιά τίμησαν τον πολιούχο τους στη Γέργερη
Με την πανηγυρική Θεία Λειτουργία, την ευλογία του οίνου και το καθιερωμένο κέρασμα από τους εορτάζοντες, τίμησε η Γέργερη την γιορτή του πολιούχου της, Αγίου Γεωργίου Μεθυστή. Σύμφωνα με την παράδοση, οι κάτοικοι της Γέργερηςανοίγουν κάθε χρόνο στις 3 Νοεμβρίου τα βαρέλια με το νέο κρασί και διοργανώνουν πανηγύρι, για την γιορτή του Αγίου Γεωργίου Μεθυστή.
Στις εορταστικές εκδηλώσεις της Κυριακής 3/11, τον δήμο Γόρτυνας εκπροσώπησε ο αντιδήμαρχος, Στέλιος Σηφάκης.
Το Σάββατο, παραμονή της γιορτής του Αγίου Γεωργίου Μεθυστή, πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη εκδήλωση του Συλλόγου ΒαρελοφρόνωνΓέργερης, με παραδοσιακή μουσική, φαγητό και κρασί, όπου παραβρέθηκαν ο επικεφαλής της παράταξης «Μεγάλη Γόρτυνα», Μιχάλης Κοκολάκης και οι αντιδήμαρχοι, Στέλιος Σηφάκης, Κωνσταντίνος Τσικνάκης, Θοδωρής Σαβουιδάκης, Σοφία Χατζάκη – Σφακιανάκη.
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/ACBC9319-13E4-42E7-B27B-2631EAE12127-768x1024.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/1932F7D2-1EB6-4C24-8A4E-47539E04C91C-768x1024.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/FA55AE65-BE32-4B30-80DF-5BF8BB584EEE-1024x768.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/1B3BB86E-FDEE-41F9-8298-05A3177C8004-1024x768.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/F760F737-D538-4B9F-BBD0-E7BE8615359E-768x1024.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/0CFC3364-1F91-45E9-AE8C-E0E1685424C2-768x1024.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/69416AC0-36D0-44B4-8B24-0ABC30614797-768x1024.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/5DB41BEB-7580-4916-B475-5501EF245E3A.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/966FC0FE-EF0F-413E-B67C-DFB170A71EA7.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/5AD060D5-A605-4BE7-8597-2A5BFE58F83D.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/7DC85E7F-86A8-462A-870B-2C138952F13D.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/4A529375-3B0F-475C-BF36-28088EB207BF.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2019/11/196E9DB2-7354-48CE-8FC6-6E45B15C72B9.jpeg)
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)