Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος SCREEN – Synergic Circular Economy across European Regions
Η αναζήτηση πιλοτικών εφαρμογών της Κυκλικής Οικονομίας στους κλάδους των τυροκομικών προϊόντων και του κρασιού είναι ο σκοπός ημερίδας που θα πραγματοποιηθεί στις 9 το πρωί της ερχόμενης Παρασκευής, στο ξενοδοχείο Galaxy του Ηρακλείου, στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος.
Με την ημερίδα αυτή, στην οποία θα συμμετάσχουν εκπρόσωποι τοπικών επιχειρήσεων και των ερευνητικών ιδρυμάτων του νησιού, η Περιφέρεια Κρήτης ξεκινά τη διαβούλευση για την Κυκλική Οικονομία στον Πρωτογενή Τομέα.
Η δραστηριότητα αυτή, πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος SCREEN – Synergic Circular Economy across European Regions (Σε συνεργασία οι Περιφέρειες της Ευρώπης για την ανάπτυξη της Kυκλικής Οικονομίας, HORIZON 2020), στο οποίο η Περιφέρεια Κρήτης συμμετέχει ως Εταίρος. Στόχος της Περιφέρειας είναι η εισαγωγή της Κυκλικής Οικονομίας διαχρονικά, σε όσο το δυνατό περισσότερους κλάδους στην αναπτυσσόμενη Τοπική Οικονομία.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)