Ο Νικόλας Θεοδώρου σπουδάζει στις ΗΠΑ στο πανεπιστήμιο του Saint Louis
Αυτός είναι ο σκακιστής Νικόλας Θεοδώρου από το Ρέθυμνο της Κρήτης που πριν λίγες ώρες, σε ηλικία μόλις 21 ετών εξασφάλισε την 3η και τελευταία νορμα Grandmaster και ταυτόχρονα τον τίτλο του Grandmaster , τον ανώτερο που μπορεί να λάβει κάποιος σκακιστής.
Κέρδισε την τελευταία του νόρμα στο τουρνουα του charlotte στην Αμερική, το οποίο κέρδισε, με συνολικό σκορ 6.5/9.
Σπουδάζει στις ΗΠΑ στο πανεπιστήμιο του Saint Louis (που υπάρχουν πολλες υποτροφίες για σκακιστές) φυσική, έχει πολλες διακρίσεις παγκόσμια και πανελλήνια , με νίκες εναντίον πολλών κορυφαίων ιδιαίτερα σε αγώνες μικρότερης διαρκειας (blitz και bullet).
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)