O Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης & ο Σύλλογος Δρομέων υγείας Μεγαλόνησος διοργάνωσαν σήμερα Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021 τον 19ο Μινωικό άθλο 70χλμ
Στην διαδρομή Φαιστός Κνωσός που ενώνει τα δύο Μινωικά παλάτια. Παράλληλαθα γίνει ποδηλατοδρομία 140 χλμ.στην διαδρομή Κνωσός -Φαιστός Κνωσός (δίχως ανταγωνιστικό χαρακτήρα)
Ο αγώνας υποστηρίζεται από τους Δήμους: Φαιστού-Γόρτυνας-Ηρακλείου.
Με την συνδρομή της Ομάδας Διάσωσης Φίλιος Ζεύς το τμήμα Σαμαρειτών Μεσαράς το ΕΚΑΒ και την Ελληνική Αστυνομία.
Βοήθεια θα προσφέρουν όπως κάθε χρόνο οι κοινότητες & Πολιτιστικοί Σύλλογοι των: Μοιρών- Αγίων Δέκα- Αγίας Βαρβάρας- Βενεράτου-Δαφνών. Και μέλη των Συλλόγων Μαραθωνοδρόμων Κρήτης & Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεγαλονήσου ως οργανωτική επιτροπή.
Μία ιστορική διαδρομή που μας φέρνει χιλιάδες χρόνια πίσω , τόσα χιλιόμετρα έτρεχαν μόνο οι αθλητές, ημεροδρόμοι μεταφέροντας σημαντικές ειδήσεις και γεγονότα ημεροδρόμοι στην Κνωσό ήταν οι Εργοτέλης και Σωτάδης πού στέφθηκαν Ολυμπιονίκες.
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/B15A8454-B32A-4317-9666-80FC38A936E0-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/8E8C8659-D9AD-44F1-9483-D36729644DDB-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/4AC4C272-6319-44AA-9246-7E75B7447A39-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/68500FEC-D0BC-4CBA-B07E-194111E95C2F-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/FDB092D6-9270-4B3E-ABFA-5F49158B51A4-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/AD7C6744-6069-4AF2-84B7-416A357D8B11-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/E5CC9EA2-14D4-4A0E-90EF-4BD203CC5544-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/12351392-01B1-4240-97CA-09183810BF4F-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/AC6A5F47-D2D9-4387-9611-F5EE796AF83F-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/D180D37C-A160-4381-967A-B97A4E668227-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/B847C7F6-D65C-4D37-8C92-80AF2A547D07-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/49B24D67-05D2-465D-ADE0-F797048FA4C1-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/9888DDAF-BF87-4598-9C25-799E5AF842B0-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/1C0A9A5B-6869-4A33-A107-88FD19D39CE1-1024x576.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/12/B9BC8CB5-0C45-450A-961E-F224B6599008-1024x576.jpeg)
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)