Περήφανη η Κρήτη για τους αθλητές της
Με μια ονειρική παρουσία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών στο καράτε, που διεξάγεται στη Ρωσίας, η Μεσαρίτισσα Κέλλυ Κυδωνάκη κατάφερε με 4-1 να νικήσει στον τελικό της κατηγορίας +59kg την Αλιακσέγεβα από τη Λευκορωσία και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης.
Κατά σειρά η Κυδωνάκη νίκησε την Ισμαϊλοβα (Αερμπαϊτζάν) με 4-0, τη Χάλκβιστ (Σουηδία) με 5-1, την Μπετσίροβιτς (Κροατία) με 3-0 και την Γέλζοβα (Σλοβενία) με 3-1.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην 16χρονη Κέλλυ Κυδωνάκη, από το Τυμπάκι του Δήμου Φαιστού, που κατάφερε να ανέβει στο πιο ψηλό σκαλί της Ευρώπη.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)