Το αγρόκτημα στο Καβούσι Λασιθίου ξεκίνησε με την καλλιέργεια Κρητικών βοτάνων που αναπαράχθηκαν με μοσχεύματα από την άγρια φύση της Κρήτης
Η πρώτη περίπτωση Ελλήνων νέων αγροτών που συμμετέχουν στο «Future farmers in the spotlight» είναι η Σερίνα Καψωριτάκη που καλλιεργεί αρωματικά φυτά και φαρμακευτικά βότανα.
Η νέα αγρότισσα δεν έμεινε μόνο στην παραγωγή, αλλά έφτιαξε και ένα εργαστήριο, όπου γίνεται η ξήρανση, το καθάρισμα, το άλεσμα και η τυποποίηση των βοτάνων.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)