Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας του Παγκρεατικού Καρκίνου
Στα μωβ φωταγωγήθηκε χθες βράδυ το κεντρικό κτίριο της Περιφέρειας Κρήτης στο Ηράκλειο, στο πλαίσιο των δράσεων που οργανώνει ο σύλλογος, «Ευ Ζω με τον καρκίνο», με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης, στοχεύοντας στην ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των πολιτών για τον Παγκρεατικό Καρκίνο.
Η φωταγώγηση έγινε στην εκδήλωση ενημέρωσης και διανομής πληροφοριακού υλικού στους διερχομένους στην είσοδο του κτιρίου της Περιφέρειας στην πλατεία Ελευθερίας.
Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας του Παγκρεατικού Καρκίνου, όπου η Κρήτη συμμετέχει στο παγκόσμιο κίνημα που συσπειρώνει περισσότερες από 80 οργανώσεις καρκίνου, από 30 χώρες και έξι ηπείρους, για να ευαισθητοποιήσει στην πρόληψη του Παγκρεατικού καρκίνου.
Η δράση, όπως ανέφεραν οι συνδιοργανωτές, στοχεύει στην ενημέρωση σχετικά με τα πρώιμα συμπτώματα και τους κινδύνους του καρκίνου του παγκρέατος και την επείγουσα ανάγκη για έγκαιρη διάγνωση, η οποία τελικά μπορεί να σώσει ζωές.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)