Ο κ. Μουρτζανός παρουσίασε την εικόνα των έργων που έχουν δημοπρατηθεί ή εκτελούνται στο Αμάρι
Στο πλαίσιο των συνεχιζόμενων επαφών του με θεσμικούς φορείς του Ρεθύμνου, ο βουλευτής και τομεάρχης υγείας του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Ανδρέας Ξανθός επισκέφθηκε τον Δήμο Αμαρίου και ενημερώθηκε αναλυτικά από το Δήμαρχο κ. Π. Μουρτζανό και στελέχη της δημοτικής αρχής για τα προβλήματα και τις δυσκολίες, αλλά και για τα έργα υποδομών και τον αναπτυξιακό σχεδιασμό στην περιοχή.
Ο κ. Μουρτζανός παρουσίασε την εικόνα των έργων που έχουν δημοπρατηθεί ή εκτελούνται στο Αμάρι, το τεχνικό πρόγραμμα του Δήμου για το 2022 καθώς και τις προτάσεις που εκκρεμεί η έγκριση χρηματοδότησης τους.
Έγινε επίσης αναφορά στην αναβάθμιση των αθλητικών εγκαταστάσεων που χρηματοδοτήθηκαν από το πρόγραμμα «Φιλόδημος» και για τα έργα ολοκληρωμένης διαχείρισης των αστικών λυμάτων και αγροτικής οδοποιίας που έχουν υποβληθεί-μαζί με άλλα συνολικού ύψους 14 εκ. ευρώ – στο πρόγραμμα «Α. Τρίτσης».
Ο Δήμαρχος Αμαρίου ενημέρωσε ακόμα τον κ. Ξανθό για την πρόθεση του να επαναλειτουργήσει άμεσα το «Πάνακρον» και για την αντικατάσταση-επέκταση των δικτύων ύδρευσης στους οικισμούς Βισταγή, Βρύσες, Μέρωνας, Μοναστηράκι, Νίθαυρη και Οψιγιάς.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)