Ακόμα ένα σημαντικό έργο που παρέμενε «βαλτωμένο» εδώ και χρόνια κατάφερε να ξεμπλοκάρει η δημοτική αρχή, καθώς ξεκίνησαν σήμερα οι εργασίες διαμόρφωσης του αύλειου χώρου του Κουκουράκειου Γηροκομείου, στους Αγίους Δέκα
Αξιοποιώντας την σχετική χρηματοδότηση, που ήταν διαθέσιμη από το 2017 (!), η δημοτική αρχή, αφού ολοκλήρωσε όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες για την δημοπράτηση του έργου, προχωράει σήμερα στην αποπεράτωση του αύλειου χώρου, ώστε να καταστεί λειτουργικός. (Σημειώνεται ότι η κατασκευή του ΚουκουράκειουΓηροκομείου ξεκίνησε επί δημαρχίας Δαριβιανάκη και τα τελευταία χρόνια το έργο δεν προχώρησε).
Η συνολική επιφάνεια που διαμορφώνεται είναι 1.912 τ.μ. και μεταξύ των προβλεπόμενων εργασιών περιλαμβάνονται: χωματουργικά, σκυροδέματα, κιγκλιδώματα – περιφράξεις, επιστρώσεις με πλάκες και μάρμαρο, φωτισμός και απορροή ομβρίων υδάτων. Το Κουκουράκειο Γηροκομείο επισκέφθηκε ο αντιδήμαρχος της Δ.Ε. Γόρτυνας, Κωνσταντίνος Τσικνάκης, που ενημερώθηκε για την εξέλιξη των εργασιών από τον ανάδοχο του έργου.
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/05/19BD7818-0D15-4993-B597-ADEB6EAB5896-768x1024.jpeg)
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/05/C35D6F59-3F18-4327-A863-1769074F8BE7-768x1024.jpeg)
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)